Istnieje wiele różnych sposobów mocowania nóg drewnianych do podstawy mebla, poniżej prezentujemy kilka najczęściej stosowanych.
Na zdjęciu nr 1 i 2 pokazane jest zamocowanie nogi drewnianej do podstawy za pomocą bardzo popularnej szpilki dwugwintnej wkręconej na stałe w płaszczyznę górną nogi. W podstawie mebla umieszczona jest nakrętka typu Rampa lub nakrętka kłowa. Ten sposób praktykowany jest najczęściej dla nóg toczonych lub o symetrycznym przekroju.
Na zdjęciu nr 3 i 4 prezentujemy montaż podobny do porzedniego ale dodatkowo wzmocniony wkrętem umieszczonym skośnie do podstawy mebla. Wkręt spełnia dwie funkcje, uniemożliwia obracanie się nogi względem osi oraz dodatkowo wzmacnia połączenie gdy górna płaszczyzna nogi nie jest zbyt duża.
Na zdjęciu 5 i 6 widzimy klasyczne zamocowanie za pomocą długiej śruby umieszczonej w przelotowym otworze nogi, pogłębienie otworu sprawia, że łeb śruby jest niewidoczny. Potrzebne narzędzie to najczęściej klucz sześciokątny L-6
Kilka zdań o gatunkach drewna, które stosujemy w produkcji.
BRZOZA (Betula – łac, birch – ang)
Drewno brzozy zwane czeczota, posiada wysokie własności mechaniczne. Bardzo dobrze daje się obrabiać na tokarce do drewna. Pali się nawet mokra. Wykorzystywane jest w meblarstwie, przemyśle papierniczym oraz drzewnym. Jest średnio twarde, ciężkie. Wykonuje się z niego sklejki, wykładziny, meble, dawniej robiono z niego koła. Używane jest także do suchej destylacji i do produkcji węgla drzewnego.